Televizyonlar Hacklenebilir Mi?

Televizyonlar hacklenebilir mi? Bu yazımızda televizyon kanalları hacklenebilir mi? Sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Günümüzün en önemli icatlarından biri olan televizyon şu an iletişim araçlarında vazgeçilmezlerimizden biri sadece 2020 verilerine göre ülkemizde 2.6 milyon televizyon satılmış. Peki televizyonlar hiç hacklenebilir diye düşündünüz mü?

Televizyon Hacklenebilir Mi?

Gelelim asıl sorumuza. Televizyonlar hacklenebilir mi? Normal bir televizyonun günümüzde ele geçirilmesi mümkün değil fakat aynı durum akıllı televizyonlar için geçerli değil. Uzmanların yaptığı araştırmalar gösteriyor ki akıllı televizyonlar saldırganlar için ilgi çekici ve kolay hedefler haline geldi. Siber saldırganlar genellikle Android tabanlı akıllı sistemlerin işlemci gücü ile kripto para madenciliği yapıyorlar. Uzmanlar cihazları korumak için başlıca alınabilecek önlemleri şöyle sıraladılar: Bağlantı noktalarını korumak , Güvenli protokoller kullanmak , güçlü şifreler seçmek , yabancı cihazlardan korumak , gereksiz hizmetlerden arındırmak..

Saldırganlar çoğunlukla eski sürüm kullanan kullanıcıları hedef alıyor ve güvenlik açıkları üzerinden cihazı ele geçiriyorlar. Cihazınızı korumaya almak için her zaman yeni sürümleri kullanmayı ve güncellemeleri yapmayı unutmayın.

Çevrimiçi medya işlemlerinizde de onaylı ve güvenli siteleri kullanmayı unutmayın. Sanal bir ortam kurulduğu için sahte web siteleri, virüslü linkler vb. korunmak için akıllı televizyon sistemlerine de antivirüs yüklenmesi öneriliyor.

Televizyon Kanalları Hacklenebilir Mi ?

Peki televizyon kanalları hacklenebilir mi? Evet , televizyon kanallarının da ele geçirilmesi mümkün.

Uydulara sızılması ile ana sunucu ele geçiriliyor ve saldırganlar istedikleri şeyleri yayınlayabiliyorlar. Tabi ki bu çok zor bir işlem olduğu için kimse öyle kolay kolay bir kanalı ele geçiremez. Televizyon kanalını ele geçirmekle bir insansız hava aracını ele geçirmenin mantığı aynıdır. 3. Bir kontrol noktasından sisteme bağlanmak elektronik bir alt yapı ve iyi bir yazılım bilgisi de ister. Aynı zamanda ele geçirilen uydu sisteminden yönetilen tüm sunucularla bağlantı kurup tüm sistemler de ele geçirilebilir.

Sizler için televizyonlar hacklenir mi? Televizyon kanalları hacklenir mi? Sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir