Camilerde Mutlaka Olması Gereken Eşya Listesi

Manevi olarak en huzurlu hissettiğimiz yer olan camilerde sadelik ve temizlik her zaman en önde gelir. Etkileyici mimarileri, estetik duran tasvirleri, hayatın olumsuzluklarına karşı dimdik ayakta duran bu mabedler her zaman aydınlık içinde insanların içini ferahlatır.

Türkiye’de cami denildiğinde önemli yapılar karşımıza çıkar. Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın eserlerini görmek için camilere akın eden turistlerin gelmesi camilerimizin önemini bir kez daha göstermiştir.  Asırlardır ayakta duran ve ihtişamıyla göz kamaştıran, bu noktada camilerin gözde olmasının ve ilgi çekmelerinde başı çeken cami eşyalarını listeledik.

Camileri temiz tutmak, eksiklerini tamamlamak, camiyi ziyaret edenleri en iyi şekilde ağırlamak için elimizden geleni yapmamız gerekir. Çünkü bu kutsal yerler,  alemlerin yaratıcısı olan Allah’a sığındığımız yerlerdir. Her zaman gereken özeni göstermeliyiz. Bu nedenledir ki; camilerde mutlaka olması gereken eşya listesi hazırladık.

Cami şamdanları İslam’ın görkemli mabedlerinde ışıl ışıl parlayacak

Camilerin görkemli görüntülerini oluşturan, her zaman saygı duyulası bir mekân olarak İslam’ın kalelerinden biri olmasını sağlayan olmazsa olmaz cami şamdanları, camilerin aydınlatmasını ve ruhani havasını sağlamak için en gerekli eşyalar listesinde yer alır.

Cami şamdanları genellikle mihrabın iki yanına konularak  cami mimarisinin en seçkin görüntüye ulaşmasına aracılık eder. Cami şamdanları biçimlerine göre üçlü, dörtlü , beşli setler halinde bulunabiliyor.

Cami içinde hayranlık uyandıran cami avizeleri

Kutsal mekânlara ziyaret edildiğinde hayranlık uyandıran, başını yukarıdan alamayan, turistlerin ve cemaatin gözlerini alamadığı cami avizesi, cami içinde olması gereken en temel eşyadır. Tüm tasavvufi özellikleri ihtişamlı görüntüsüyle açığa çıkaran caminin içini ışıl ışıl yapan, bakanın bir daha baktığı ve baktığında nasıl takıldığı hakkında soru işaretleri uyandıran en görkemli modeller için cami avizesi satın alındığında, camilerin görsel şöleninde en önemli görevi üstlenecek eşya olacaktır.

Cami avizelerinin boyutları ve model çeşitleri farklılık yarattığından fiyatlarında da değişiklikler olacaktır. Burda en önemli nokta cami avizelerinin malzeme ve ampul kalitesidir. En kaliteli ışığı vermek için tasarlanan avizeler camilerin vazgeçilmezi olarak yerini almalıdır.

Temizlik için cami süpürgesi

En güzel camilere sahip olmak, beraberinde ziyaret çokluğunu da getiriyor. Gün içinde yüzlerce kişinin girip çıktığı kutsal mekânlarımızın temiz kalmasını sağlamak için gerekli eşyalardan biri sebo cami süpürgesidir. Nice namazların kılındığı, ziyaretçilerin uğradığı camilerin halılarını temiz tutmak sürekli olarak bakım gerektiriyor. Sebo cami süpürgesibu ihtiyaca yönelik camide bulunması gereken olmazsa olmaz bir eşyadır.

Camilerin büyüklüğünü göze aldığımızda temizlikleri epey zaman alacaktır. İbadet etmek için gelenlerin temiz bir şekilde ibadet etmesini sağlamak için sebo cami süpürgesi  bu konuda iyiden iyiye avantaj sağlıyor. Halıların üstünde pratik ve güçlü şekilde çekim gücü ile lekelerin, tozların ve yere dökülen parçaların temizlenmesi gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir