Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarında 2021 Yılı Yenilikleri

Elektrikli araç kullanımları 2021 yılında çok ciddi bir artış gösterdi. Bununla birlikte elektrikli araç şarj istasyonu konusunda insanlar hala yeterince yaygın olmadığı görüşündeler. Türkiye, elektrikli araçlara dönüşüm ve elektrikli araç şarj istasyonu yönünden çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Bununla birlikte hükümetin attığı adımlarda 2021 yılında güzel gelişmeler yaşandı. Buna göre Resmi Gazete’de yayımlanan kararname sayesinde, konut, alışveriş merkezi gibi yerlerde elektrikli şarj istasyonu bulundurmak zorunlu hale getirildi.

Yönetmelikte neler yer alıyor?

Yönetmelik kararına göre, 20  ve üzeri  araçlık otopark alanlarının yüzde 5’i elektrikli araçlara ayrılacak ve elektrikli araç şarj ünitesi zorunlu oldu. Buna göre sitelerde ve bahçelerde açık ve kapalı otopark  alanı yaratma hakkı getirildi.

Konutların bulunduğu parselin otopark ihtiyacı, bahçe özelliğini ortadan kaldırmadan, zeminin altında inşaa edilerek yapılarak gerçekleştirilecek. Otopark alanı inşaatı tamamlanıp bitirildiğind, otopark alanının üstü 30 cm toprak örtüsüyle kaplanıp, yeşillendirilecek. Buna göre otoparkın giriş ve çıkışları ön ve arka bahçeden sağlanabilmesi amaçlanıyor. Sokağa 5 metre mesafe olan evlerde, binanın cephesinden 2 metre dışarıya kadar alan boş bırakılarak, otopark alanı oluşturulabilecek.

Yönetmeliğin bir diğer maddesinde, tek bağımsız bölümlü, müstakil villa gibi yapılarda, yaya kaldırımında geçişlerini engellememek şartıyla, tüm bahçe alanı otopark alanına dahil edilebilecek.

Resmi gazetede elektrikli araç şarj istasyonu zorunlu olduğu açıklandı

Resmi gazetede yayımlanan kararnamede zorunlu otopark adedi 20 ve üzeri olan, yeni yapılacak binalarda, otopark alanının yüzde 5’i elektrikli araçlara ayrılacak ve elektrikli araç şarj istasyonu zorunlu hale getirildi.

Bursa elektrikli araç şarj yeri var mı?

Çıkan karar sonrasında en çok elektrikli aracın kullanıldığı illerin başında gelen Bursa’da yeni elektrikli araç şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Talebin fazla olması arzında artmasına sebep oluyor. Bununla birlikte Sanayi Bakanlığı tarafından ulusal şarj istasyonu şebekesi kurmak için bir çalışması bulunuyor. Yaklaşık 4000 noktada ulusal şarj şebekesi kurularak elektrikli araç şarj istasyonlarını yaygınlaştırmayı planlıyor. Çok kısa bir zaman içerisinde bunun adımları da atılacak. 2035 yılında elektirikli araç kullananların sayısı yüzde 50’yi bulması beklendiği için bu adımların bir an önce gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Yerli otomobil elektrikli araç istasyonu kurmak isteyenlerin morali oldu

2021 yılında yerli otomobil TOGG’un getirdiği olumlu hava elektrikli araç kullanıcılarında da heyecan yarattı. Elektrikli araç şarj istasyonu bulmakta zorluk çeken sürücüler, daha fazla noktada elektrikli araç şarj etmek istiyor.

TOGG’un Bursa’da üretime geçecek olması, alternatif Bursa elektrikli araç şarj noktaları konusunda arayış başladı. Şirketlerin Bursa’da yatırım yaparak elektrikli araç şarj istasyonu oluşturmak istemesi konusunda bir yarış başladı. Tüm bu gelişmeler ışığında yeşil bir gelecek yaratmak için çok daha hızlı bir şekilde araçları elektrikli olarak kullanmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir