Boru Bükme Makinelerinde 2021 Yılında Yaşanan Gelişmeler

Boru bükme makinaları imalat sektörünün tartışmasız en önemli araçlarından bir tanesidir. Çok çeşitli alanlarda kullanıldığı gibi metal, çelik boru şekil vermelerinde çokça kullanılır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu makinelerde de bir sürü gelişme yaşandı. Boru bükme makineleri çalışana büyük rahatlık sağlarken kaynakla birleştirmeyi ortadan kaldırdı.

Boruları şekillendirerek kullanılacak imalatta kullanılacak araçlara en uygun şekle getiren boru bükme makineleri 2021 yılında üretim yapanların en gözdesi oldu. Çünkü hızlı ve pratik bir şekilde hemen hemen her sektöre hitap edebilir. Özellikle endüstriyel makinalar, otomotiv, mobilya,inşaat, petrokimya gibi çok fazla ana ve yan sektörlerde kullanımı sağlanabilir. Kullanılan sektöre ve amaçlara bağlı olarak boru bükme makine ebatları örneğin; Rolling machine ve tube bending ya da shear  makineleri tasarım yönlerinden birbirinden farklı olabilir.

Boru bükme makinelerinin 2021 yılında en çok kullanıldığı sektör hangisidir?

Metal yaşamın her alanında, atölyelerde, işyerlerinde ve fabrikalarda çok sık bulunan bir malzemedir. Çoğu ürünün hammaddesi olarak metal kullanılmaktadır. Bu yüzden metal işleme çok önemlidir. Metalden yapılmış ürünler bir metal işleme makinesi kullanılarak işlenir. 2021 yılına baktığımızda boru bükme makinelerinin en iyi teknolojiye sahip olanları Rolling machine  ile levha bükmeleri, shear makineleri ile makaslama, tube bending ile şekil verme işini metal sektöründe başarılı bir şekilde olduğun gözükmektedir.

Bahsettiğimiz metal işleme makinesi farklı endüstrilerde de kullanılmaktadır. Özellikle fabrikaların tezgâhlarında tercih edilir. Metalin şeklinin tamamen değişmesini ve daha kullanışlı hale getirilmesini sağlar. 2021 yılına geldiğimizde teknolojinin gelişmesiyle birlikte işlevleri daha da artmış ve üretimde karşılaşılan sorunların çoğuna çözüm olmuştur. Metal işleme makine çeşitleri ağır sanayi üretiminde ve günlük kullanım alet-ekipman üretiminde çok sık kullanılabilir. Son teknoloji ile donatılmış bu makinelerin bir özelliği dışa bağımlılık oranını azaltarak kendi üretimimizi yapmamızı sağlıyor.

2021 yılında Boru bükme makinelerinde çeşitlilik arttı

Boru bükme makineleri kullanım alanlarına göre farklı şekillerde işlenebilirler. İşleme aşamasında oluşturulacak şekle göre farklı makineler kullanılmaktadır. Boru bükme makine çeşitlerini kısaca özetleyelim.

Boru bükme makinaları, hemen hemen tüm ağır sanati üretiminde kullanılan makinelerdir. Boruşarın makinalara uyumunu sağlayarak yeniden şekillendirip, bükme işlemini yaparak üretime yönelik amaçlanan ve tasarlanan makinelerdir. Sürekli üretim ihtiyacının olması boru bükme makinelerinde de rekabeti beraberinde getiriyor. Borulara şekil verme işlemini tube bending makinesi yapıyor.

Levha sarma makinesi, son teknoloji yazılım sistemiyle donatılmış geliştirilmiş yazılım sistemiyle küçük veya büyük üretim tesislerine, fabrikalara kalıcı çözümler sunuyor.  Diğer bir ihtiyaç olan shear makinesi makaslamak için çok önemli bir rol oynar. Son olarak  rolling machine üretimde sarma ihtiyacını karşılayarak 2021 yılında en çok tercih edilen boru bükme makinlerinde öne çıkmıştır.

Tüm bu yeni teknoloji makinelerde öne çıkan özellikleri sıralayacak olursak, ses kirliliğinin önemli ölçüde azalması, gelişmiş yazılım desteği ve kullanıcı dostu kullanımı, portatif olarak taşınabilme olarak karşımıza çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir