Polietilen Köpüklerin Kullanıldığı Sektörler

Polietilen köpükler (Polyethylene Foam) ses, ısı, nem yalıtımı ve darbeden koruma amaçlanan her alanda kullabilecek durumdadır. Tercih edilmesinin en büyük nedeni esnek, güvenilir ve ileri teknoloji ürünleri olmasıdır.

Çok çeşitli ve farklı sektör içinde kullanılabilen  düz bağlı polietilen köpük ya da üretimde bilinen adları olan (PE Foam) ile (Polyethylene Foam) dayanıklılık seviyesi çok yukarıda olmasından kaynaklı tercih nedenidir.

PE Foam kullanımının olduğu yerleri detaylandıracak olursak, en başta ambalaj sektöründe, elektronik sektörde, teknolojik olarak değerli olan aletlerin kırılmasını, zarar görmesini, her hangi bir şekilde çizilmesini önlemek amacıyla kullanılır. Beyaz eşya sektöründe, otomotiv sektöründe, inşaat sektöründe, imalat sektöründe, ayakkabı yapımında ve ayakkabı sektöründe, yapı endüstrileri sektörlerine varıncaya kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Durfoam tarafından üretimi sağlanan bu ürün kullanılacak sektöre göre şekillendirilmekle beraber, müşterinin isteği doğrultusunda özelleştirilebilir. Dayanıklı olmasından dolayı birçok kişinin tercihi olan düz bağlı polietilen köpük, kullanım kolaylığı da sağlar.

Sektörlerin PE Foam tercih etmesinin nedenleri nelerdir?

PE Foam’ın hammaddesinden kaynaklı esnek bir malzemeye sahiptir. Dolayısıyla üretilen Polietilen köpükler (Polyethylene Foam) kullanımı temiz ve sağlıklıdır. Aynı zamanda geri dönüşümlü bir malzeme olduğundan defalarca kullanılma anlamı taşımaktadır.

Çevresel faktörler göz önüne alındığında PE köpük esnek ve yumuşak olması sebebiyle çok geniş bir alanda kullanım imkanı sunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında PE köpük gibi ürünlerin kullanılması büyük bir avantajdır. Bununla birlikte nem, ısı yalıtımında ve yoğuşma kontrolünü sağlamak için kullanılır. Tercih edilmelerinin bir başka nedenleri yüzeylerinin pürüzsüz olması vakumlamalarda ve ambalaj uygulamalarında öne çıkar. üretilen Polietilen köpükler (Polyethylene Foam) çevre kirliliğine karşı üretilmiş en iyi malzemelerden bir tanesidir.

Geri dönüşümlü olarak kullanılır.  malzeme yapısı gereği hafif olduklarından başta otomotiv sektöründe tercih edilir. Yumuşak yapıları sayesinde rahatlık sunar, kullanım alanını genişletir. Ayrıca su ve nem geçirmeyen bir özelliğe sahiptir. Sesleri yansıtmaz, alınan darbelere karşı şekil bozukluğuna izin vermez.  Tüm bu özellikler sayesinde yalıtımın kullanıldığı çatı, zemin, duvar gibi yerlerde çok sık kullanılır.

Buna yakın olarak üretilen yine Polietilen köpük gibi Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpük Physically Cross Linked Polyethylene Foam yüksek bir teknoloji ve uzmanlık gerektiren Elektron Demeti yöntemiyle sektörde en tercih edilen köpüklerden biridir. Farklı sektörler ve kullanım amaçları için kesilerek plaka, rulo, boru, ekstra lamineli ya da laminesiz olarak üretimleri gerçekleştirilir.

Dış ortamlardan gelebilecek darbelere karşı güçlü, bakteri ve mantar üretmeyen, koku yapmayan, kimyasallardan etkilenmeyen yapıları sayesinde tüm sektörlerin tercihinde en üst sıraya yerleşmiştir. Türkiye’deki en iyi tesise sahip fabrika tarafından üretilen Polyethylene Foam sektörler arasında uzun süre daha popülerliğini koruması bekleniyor. PE Foam standart ölçülerde olduğu gibi sektörlerin ihtiyacına göre de üretilebilmekte olup her şekilde avantaj yaratır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir