Monokristal Güneş Panelleri Ne Tür Yerler İçin Uygundur?

İnsanların ihtiyaç duydukları elektrik enerjisini doğadan karşılayabilmesi için enerji tesis kurulumu yapan site, sistemin demirbaşları olan panelleri farklı seçeneklerle müşterilerine sunuyor. Eskiden sadece elektriğin olmadığı yerde ihtiyaç duyulan güneş panelleri günümüzde elektrik tasarrufu yapmak isteyen birçok kişinin tercihi olmaya başlamıştır.

Güneş Paneli Nedir? Ne İşe Yarar?

Güneş paneli dünyaya gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirmeye yarayan bir maddedir. Üzerine yansıyan güneş ışınlarını emip koruyan solar hücre adı verilen hücrelerden oluşur. Bir güneş panelinden yeterli verim alınabilmesi için paneldeki hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürme yeterliliğine ve oranlarına bakmak gerekir.

Kaç Çeşit Güneş Paneli Vardır?

Gerek verimliliği gerekse panellerin fiyatlandırılması düşünüldüğünde karşımıza farklı seçenekler çıkar. Panel teknolojisi 1900’lerin başından beri gelişerek uzun bir yol katetmiştir. Tarihsel üretim sırasına koyduğumuzda 5 farklı türde panel görürüz sitemizde de satışı yapılmakta olan o paneller sıralaması şu şekildedir;

Panel teknolijisi her gün üstüne koyarak gelişmekte ve günlük hayatımızda bile kolayca görebileceğimiz materyallerde yerini almıştır.

Monokristal Güneş Paneli Özellikleri

En çok tercih edilen paneller arasında 2 güneş paneli dikkatleri çeker. Bunlar monokristal hücre paneli ve polikristal hücre panelleridir. Hücre panellerinin belirleyici paneller içindeki kristallerin saflık derecelerdir yani hücre ne kadar saf ise verim o kadar yüksek olacaktır. Gelişen teknolojiyle birlikte saflık derecesi her geçen gün artış göstermektedir. Monokristal hücre panelleri daha yüksek verimli ve daha yüksek saflıkla üretilen kristallerden oluşur. Bu hücrelerin üretimi diğerlerine göre daha zor ve daha maliyetlidir. Bu yüzden piyasada daha yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır.

Monokristal Panelleri Kimler Tercih Eder?

Monokristal güneş panelleri düşük ışık enerjisiyle bile daha yüksek elektrik üretebilme gücüne sahiptirler. Bu sebeple güneşten faydalanma durumları bulundukları şehrin konumuna göre daha az olan ve kuzeyde kalan ülkelerde (Danimarka, İsveç, Almanya) daha çok tercih edilmektedir. Monokristal güneş hücrelerinin verimlilik oranı %24 civarındadır. Piyasadaki diğer ürünlerle karşılaştırıldığında bu oran oldukça yüksektir. Monokristal solar panel ürünleri daha verimli enerji sağladıklarından uzay istasyonlarında, uydularda ve ileri teknoloji ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Monokristal Panellerin Fiyatlandırılması ve Performansı

Kullanım ve elektrik ömrü çok daha uzun olan monokristal paneller güneş enerjisi sistemi fiyatları düşünüldüğünde en üst segmentte yer alırlar. Monokristal güneş panellerin içeriğini oluşturan silikonlar epey katı bir yüzeye sahiptir sahiptir ve bu onların kullanım ömrünü oldukça uzatır. Sitemizde de yer alan zayıf ışık koşullarına rağmen yüksek performans gösteren ve İlk 10 yıl için %90 performans garantisi, 25 yıl boyunca %80 güç verimi garantisi verdiğimiz monokristal güneş panellerini ister karavanınızda ister evinizde tercih edebilir ve yıllarca bu güvenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir