Mağaza Tasarımlarında 2021 Yılında Yaşanan Gelişmeler

Pandemi tüm dünyayı etkisi altına aldıktan sonra çok zorlu 2 sene geçirmemize sebep oldu. İşyerleri, marketler, mağazalar, şirketler çok uzun bir süre boyunca kapalı kaldı. Normalleşme sürecinde ortaya sosyal mesafeli bir kontrollü yaşam başladı. 2021 yılında mağazalar, marketler, eczaneler, tüm iş yerleri kurallara göre bulundukları yeri düzenlemeye başladı. Bu durum fiziksel bir değişikliğe neden oldu. İşte bu yüzden mağaza tasarımlarında 2021 yılında gelişmeler daha derli toplu mağaza ekipmanları ya da market aksesuarları tercih edilmeye başlandı. Yerden kazanmak birinci öncelik oldu.

Market zincirleri ya da yerel marketler 2021 yılında hem portatif çözümlere yönelmekte hem de tüketicilerin satın alma güdülerine yönelik adımlar atarak özel tasarımlı raflara yöneldi.

2021 yılında mağazalarda satışı arttıran en iyi uygulama

Satışı artıran teknikler sayesinde, müşteri beklentilerini karşılayan bir düzenleme ile mağazalar promosyon standlarını doğru konumlandırak en çok satışı yaptıkları alan oldu. Doğru konumlandırmayı yaparken ürünlerin fiyatları, renkleri, markaları satışı etkileyen önemli faktörler olacaktır. Gerekli mağaza ekipmanlarını doğru yerlere yerleştirerek cironuzun artması muhtemeldir.

En iyi market aksesuarları, raflar, standlar, şık meyve sebze reyonları, ergonomik tasarımlar 2021 yılında mağazalarda satışı arttıran uygulamalar oldu.

Teşhir ürünleri çok kazandırıyor

2021 yılında mağaza ve marketlerde yüksek satışa ulaşan ürünlerin teşhiri olduğu gözlemlendi. En  pratik olan, mağaza tüketicilerin gelir ve alışveriş alışkanlıklarının değişim göstermesine bağlı olarak giderek yaygın hale gelen bir perakende konseptidir. Ürün konseptinin çoğunluğunu, yaklaşık 1.500 – 2.000 arasında aktif üründen oluşan günlük hızlı tüketim ihtiyaç maddeleri oluşturur.

Buradan anlaşılıyor ki market aksesuarlarının yeri, mağaza ekipmanlarının önemi ve promosyon standlarının pozisyonları çok fazla satışları etkiliyor.

Market yatırımcılarının beklentisi 2021’de satışların yükselmesi

Özellikle son yıllarda indirim marketleri çok hızlı sayıda şubeleşip mağaza açmayı planlamaktadırlar. Bu noktada hızlı aksiyon alıp düşük maliyetle yola çıkmak çok önemlidir. Müşteri potansiyelinin en fazla olduğu yerlerde orijinal mağaza ekipmanları ya da tasarımlarla müşterilerin karşısına çıkarak, en iyi hizmeti sunmayı planlarlar.

Mağaza açıldıktan itibaren hızlı bir tüketimin olması için olmazsa olmaz pratik market aksesuarları yerleştirilmeli, aynı zamanda sade bir tasarıma yönelinmeli,  pratik promosyon standlarını koyarak agresif pazarlama yoluna gitmelidir.

Mağaza konsepti tüketiciyi belirler

Mağaza ve market yatırımcıları, markalaşmanın önemini keşfederek mağaza içlerinin dizaynını değiştirmekte daha yeni mağaza ekipmanları koymakta, yeni şubelerinde daha butik bir market aksesuarları tercih etmektedir. Bunun önemli bir nedeni insanların konsept olan bölümlere daha çok yönelme isteğidir. Değişik pazarlama stratejileriyle, en ergonomik mağaza yerleşim planlarını tespit edip projelendirmek promosyon standları yerleştirmek, müşteride lüks tüketim mi yapacağını yoksa düşük bütçeli bir yer mi algısını oluşturacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir