Marka Tescil Başvurusu Reddedilirse

Marka tescil başvurusu reddedilirse tekrar başvuru yapılabilir mi? On sene geçerli olan marka tescili için yenileme işlemleri altı ay içinde yapılmalıdır. Bu da demek oluyor ki, markanız için yenileme işlemini marka tescil başvurusundan dokuz sene altı ay sonra yapabilirsiniz. Tescil yenileme işlemlerini geç başlatmak ise yenileme ücretinde fazlalık olmasına sebebiyet verir.

Marka Tescil Başvurusu Reddedilirse Tekrar Başvuru Yapılabilir Mi?

Marka tescil başvurusu TSE tarafından onay alabileceği gibi aynı zamanda ret kararı da çıkabilir. Ret kararı çıkmasında pek çok faktör etkili olabilir. Tescil edilecek markanın diğer markalardan ayrılan yeterli niteliğinin olmaması, farklı bir markayla benzer veya aynı özellikler içermesi gibi nedenler, başvurunun reddedilmesine yol açabilir.

Marka tescil reddine belirli prosedürler ışığında itiraz etmek mümkündür. İmzaların unutulması, vekaletname eksikliği gibi sebeplerle de ret alan başvurulara mahkeme yolu her daim açıktır. Bunun için alanında profesyonel patent kurumları ile iş birliği yapabilirsiniz. Çeşitli eksikliklerin giderilmesinin ardından tekrardan marka tescil başvurusu yapabilir ve başvurunuz kabul görürse tescil belgesini alabilirsiniz. Marka patent ve patent tescil konularında eforpatent.com.tr web sitesine giriş yapabilirsiniz.

Marka tescil başvurusu reddedilirse tekrar başvuru yapılabilir mi? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir