Lojistik Taşımacılık Çeşitleri

Lojistik taşımacılık çeşitleri nelerdir? Lojistik ve taşımacılıkta hem zaman hem de maliyet açısından oldukça önemli bir süreçtir. Sektör için tır kantarı, kamyon kantarı gibi ürünlerin önemi büyüktür. Lojistik sürecinde kullanılmakta olan taşıma modları, ürünlerin varış noktalarına ulaşma rotalarını belirler ve kısaca tanımlanacak olursa taşıma modları şu şekilde tanımlanabilir;

Lojistik Taşımacılık Çeşitleri

Adım adım lojistik taşımacılık çeşitlerini inceleyelim:

Unimodal Taşımacılık (Tek Modlu Taşıma)

Ulaşım yöntemlerinden sadece birinin kullanılarak taşındığı ve lojistik sektöründe en çok tercih edilen taşıma yöntemidir. Kara yolu taşımacılığı, deniz yolu taşımacılığı, hava yolu taşımacılığı, nehir ve boru taşımacılığı unimodal taşımacılık yönteminin kapsadığı ulaştırma şekillerindendir.

Multimodal Taşımacılık

Farklı araçların kullanıldığı, birden fazla taşıma moduna yer verilen ve tek bir sözleşme ile yürütülen taşımacılık yöntemidir.

 İntermodal Taşımacılık

Taşıma ünitesi aynı kalacak şekilde birden fazla modun kullanılarak yürütüldüğü taşıma yöntemidir. İntermodal taşımacılığa neden olan koşullar ise mevsim şartları, yükün açık alıcı adresi, ekonomik şartlar, varış süreç değişikliğidir.

Kombine Taşımacılık

Yeniden yüklemeye gerek kalmadan farklı taşıma modları kullanılarak senkronize şekilde taşınması yöntemidir. Özelliklede RO-RO taşımasında kullanılan bir yöntemdir. Lojistik taşımacılık çeşitleri nelerdir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Sektör için yük hücresi ihtiyaçlarınıza yönelik weilo.com.tr ‘yi tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir