Kredi Zamanında Ödenmezse Ne Olur

Kredi zamanında ödenmezse ne olur? Kredi bankaların belli bir faiz ve vadeli ödeme karşılığında uygun şartları sağlayanlara ödediği nakit paradır. Krediyi nakit ihtiyacı olanlar, ödemesi olanlar, şirketler gibi birçok kesim kullanmaktadır. Vadeli geri ödeme seçeneği sebebiyle kişilere cazip gelir. Her bankanın farklı ödeme koşulları vardır. Bütün bankalar kredi ve kredi kartı gibi kişilerin hayatını kolaylaştıracak imkanlar sunar.

Talepler doğrultusunda uygun miktarı ve ödeme planını belirleyen bankalar geri ödeme başlama zamanlarını da müşterilerin istediği tarihe göre ayarlar. Konut kredisi için uzun vade ve düşük faiz imkânı verilir. Merkez bankası konut kredisinin vadeli ödemesini 240 aya kadar olabileceğini açıklamıştır. Bu da insanların kira öder gibi ev sahibi olma isteğini arttırır.  

Kredi Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Aynı zamanda kısa vadeli geri ödeme yapmak isteyenler de ihtiyaç kredisini tercih etmektedir. İhtiyaç kredisi miktarı düşük meblağ olabilir. Bankalar bu avantajı sağlar. Kısa vadeli ödeme planı olsa da faiz oranı ihtiyaç kredisi daha yüksektir.

Kredi çekenler geri ödemelerini zamanında yapmaz ise; banka belirlediği miktarda gecikme faizi uygular. En fazla uygulayabilecekleri faiz oranı %30’dur. Eğer uzun süreli ödeme yapılmaz ise banka kişinin hesaplarına el koyabilir. Maaşın %25’ine haciz gelebilir. Şayet kişinin kefili de ödeme yapmıyor ise eşyalara haciz işlemleri başlatılır. Ödemelerin zamanında yapılması önemli bir konudur. Krediye dair birçok bilgi için Finans Kredisi adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir