Güvenlikli Kurşun Cam ve Kurşun Kaplama

Güvenlikli kurşun cam kurşun kaplama konusunda arayış içerisindeyseniz hoş geldiniz. Nükleer radyasyonda güvenlik, son dönemde adı duyulan konular arasında yer alıyor. Nükleer enerji kaynakları ve nükleer güvenliğin sağlanması konusunda yurt içi ve yurt dışında birçok proje yürüten Tok Medikal ve İstanbul Kurşun Sanayi Firmalarının yönetim kurulu başkanı Burak Tok ile ülkemizde kurulan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili bir röportaj yaptık.

Nükleer santral gerekli midir?

Öncelikle merhaba, 3. Dünya ülkesi dediğimiz ülkelerde bile onlarca nükleer santral mevcutken ülkemizde geç kalınmış ama nihai olarak yapımına başlanmış bir projedir. 

Nükleer santral tehlikeli midir?

Şu an kurulan nükleer santraller en üst teknoloji ile, bütün güvenlik önlemleri alınarak kurulmaktadır. Ülkemiz teknik olarak bu seviyeye ulaşmış olup, profesyonel bir denetim mekanizmasına sahiptir.

Nükleer alanda neler yapıyorsunuz ?

Nükleer alanda radyasyon güvenliği ürünleri tasarımı ve üretimi yapmaktayız. Tıbbi, endüstriyel ve nükleer radyasyonda her üç dalda hizmet verebilen Türkiye’nin ilk işletmesiyiz. Çeşitli nükleer kaynakların bulundurulması, aktivitesi ve taşınması konusunda özel projeler yapmaktayız. Firmamız uluslararası görevli denetim kurumlarından kalite ve projelendirme yetki belgelerini almıştır.

Amerika ve Rusya gibi nükleer alanda uzun yıllardır tecrübeye sahip ülkelere bile ihracat yapmaktayız. Ürünlerimiz tasarımdan imalata kadar %100 yerli olarak kendi bünyemizde üretilmektedir.

Güvenlikli Kurşun Cam Kurşun Kaplama

Güvenlikli kurşun cam ve kurşun kaplama nedir? Güvenlik radyasyon kalkan camları yani kurşun cam çeşitleri günümüzde birçok ortamda insanlar tarafından sağlıklarını radyasyona ve güvenlik sorununa maruz kalmaktan korunmak için kullanılmaktadır. İnsanların güvenlik için radyasyon kalkanı camı olarak bilinen kurşun cam modellerini kullandığı alanlardan bazıları askeri operasyonlar, enerji üretim tesisleri, nükleer güç istasyonları, radyoloji departmanları, nükleer silah tesisleri, nükleer atık depolama ve bu tür yüksek seviyeli radyasyonla çalışan nükleer tıp teknologlarıdır.

Güvenlik radyasyon kalkanı camıyla korunabilen radyasyon türleri arasında gama ışınları, x ışınları ve protonlar bulunur. Bunların hepsi farklı enerji seviyelerine sahiptir ve çeşitli farklı kaynaklardan yayılır. Kurşun camının sunduğu radyasyondan korunma, camın kalınlığından ve camın kırıldığında radyasyonun camın içine nasıl dağıldığına bağlıdır.

Kurşun Kaplama Sağlıklı mıdır?

Kurşun kaplama, boyama sırasında kurşunun yutulmasını önlemeye yardımcı olmak için 1950’lerde icat edildi ve boya inceltici olarak satıldı. Bugün, size her türlü sağlık problemine neden olmayacak bir yüzeye ihtiyaç duyan, aklınıza gelebilecek hemen her şey için kullanılmaktadır.

Kurşun levha, birçok uygulamada kullanılabilen hafif, iletken bir metaldir. Her türlü şekle ve tasarıma bükülebilme yeteneğine sahiptir ve muazzam güçlere ve sıcaklıklara dayanacak kadar güçlüdür. Birçok insan esnek, hafif ve ucuz olduğu için bu metali günlük yaşamlarında kullanmak ister. Bununla birlikte, özellikle benzin, tütün, boya ve içme suyunda bulunan daha yüksek kurşun konsantrasyonunu düşündüğünüzde çok zehirlidir.

Ancak bizim ürettiğimiz tüm kurşun cam ve diğer modellerde kesinlikle radyasyona maruz kalmayacak şekilde tamamen insan güvenliği ve sağlığına uygun üretimler yapılmaktadır. Evinizin veya işyeriniz için daima radyasyon testleri yapmalı ve ailenizin bu tehlikeye herhangi bir maruz kalma kaynağından uzak olmasını sağlamak için güvenlikli kurşun cam modellerini kullanmalısınız. Güvenlikli kurşun cam ve kurşun kaplama nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir