Bir Baklava Projesi Gaziburma

Baklava sever misiniz? Bir baklava projesi gaziburma sizlerle. Baklavanın birbirinden farklı lezzet seçenekleri bulunmaktadır. Kaliteli bir baklava deneyimi için baklavanın yapımında belirli noktalara dikkat edilir. Küçük püf noktaları baklavanın lezzetini arttıracaktır. Öncelikle baklava yapımında un, tatlının en önemli malzemesidir.

Baklava yapımında tercih edilen un, sert buğday unu olursa hamur kıvamı daha güzel olacaktır. İkinci önemli nokta ise hamuru hazırlarken ilave edeceğimiz yumurtanın oda sıcaklığında olmasıdır. Üçüncü püf noktası hamura az bir miktarda tuz ilave edilmesidir. Tuz ilave ettiğiniz hamur kendini daha rahat toparlar. Tuzun dışında nişasta kullanımında baklava yapımında önem arz etmektedir.  Nişasta baklavanın hamurunun daha rahat açılmasına yardımcı olur.

Baklavada Ceviz ve Fıstık Kullanımı

Ayrıca yufkalar serin ve güneş almayan ortamlarda muhafaza edilmelidir. Bir sonraki püf noktası ise açılan her yufkanın arasına bolca tereyağı sürülmesidir. Tereyağının sürümü hamuru çıtır bir kıvama getirerek ayrı bir lezzet verir. Baklavanın en önemli püf noktası ise şerbettir. Şerbet yapımında kullanılan şekere dikkat edilerek şerbet hazırlanmalıdır. Baklava denildiğinde akla öncelikle fıstıklı baklava ve cevizli baklava gelmektedir.

Şerbet doğru bir şekilde hazırlanmadığında kristalleşir. Baklavanın katlarına uygun olarak şerbet dökülmelidir. İç harcı için fındıklı baklava ise özenle çekilen fındık, cevizli baklava ise cevizin kalitesi önemlidir. Fıstıklı baklavada kullanılan fıstık da baklavanın kalitesini büyük oranda etkilemektedir.  

   Baklavanın yufkalarının ince açılmış olması, fıstık, ceviz ya da fındıklı iç harcının bol kullanımı ve şerbetin doğru bir şekilde tam kıvamında olması baklavanın kalitesini belirlemektedir. Sizde birbirinden farklı kaliteli tatlı seçenekleri için Gazi Burma Baklava sitesini ziyaret etmeyi unutmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir