Anne Projesi Nedir? Anne Projesine Nasıl Başvurulur?

Anne projesi nedir? Anne projesine nasıl başvurulur? Kız çocukları bütün hayatları boyunca beyaz atlı prensini bekler. Kimi için bu bekleyiş tam bir masal gibi sürerken kimisi için yaşam pek de güzel bir pencereden açılmaz. Yani her kız çocuğu ya da her kadın gönlünden geçen hikayeye kavuşamaz. Türlü türlü başlangıçlara malzeme olan hayat, her ne kadar beyaz atlı prenslerini her kız çocuğuna buldurmasa da çoğu kadına bir evlat müjdesi yetiştirir. Çocuk, her zaman her kadın için bir masal niteliğinde mucizevi bir şeydir.

 Bebekler ya da çocuklar özel ilgi gerektirdikleri için anneleri iş hayatından uzaklaştırır. İş hayatından uzaklaşan anneler ev ekonomisine ya da kendi ihtiyaçlarına katkıda bulunamazlar. Bu durum da aile içerisindeki maddi daralmayı ve babada gelişen sorumlulukları tetikler. Bu yüzden anneler hem bu ilişkiyi korumaya hem de çocukların ihtiyaçlarını gidermeye çalışır. Ev ekonomisi, günümüz şartları düşünüldüğünde annenin ve hatta çocukların bile omuzlarına yüklenebilir. Bu şartların farkında olan devletimiz annelere iş imkanı ve ekonomik destek amaçlı bir uygulama başlatmıştır. Bu uygulamanın adı, anne projesidir. Gelin birlikte anne projesi nedir? Anne projesine nasıl başvurulur? Sorularının cevaplarını inceleyelim.

 Anne Projesi Nedir?

 Öncelikle anne projesi nedir? Bir annenin çocuğuyla ilgilenmesi ve ihtiyaçlarını karşılaması anneler için oldukça önemlidir. Aile içinde anne çocuk ilişkisi sağlam tutulmak istenir. Hem iş hayatına hem de çocuklarına vakit ayırmakta zorluk çeken anneler için İŞKUR anne projesini düzenlemiştir. Anne projesi, 0-15 yaş arası çocuğu ya da çocukları olup, çalışmayan annelerin istihdam edilmeleri için İŞKUR tarafından düzenlenmiş bir destek projesidir.

Bu proje kapsamında anneler İŞKUR’a bağlı olarak bir meslek eğitimine dahil olur. İşbaşı eğitim programı diye nitelendirilen bu uygulamada anne, anlaşmalı bir şirkette en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere işbaşı yaparak eğitime tabii olur. Bu süreçte anne hem bir meslek dalına dair bilgiler elde eder ve konuyla ilgili eğitim görür hem de eğitim başına İŞKUR’dan belirli bir ödeme alır. Bu ödeme şekli her kurs gününde 95 Türk Lirası olmakla birlikte ayda 2.870 Türk Lirası şeklinde annelere verilmektedir.

Anne Projesine Başvurmak İçin Gerekenler

Peki anne projesine başvurmak için gerekenler nelerdir?

 1- Anne olmak gerekir.

 2- Annenin 0-15 yaşları arası çocuk ya da çocuklara sahip olması gerekir.

 3- Annenin herhangi bir iş yerine bağlı olarak çalışmaması, yani sosyal güvenlik kurumundan başvurudan 3 ay öncesine değin sigortalı olmaması gerekir.

 4- Annenin İŞKUR’a kayıtlı işsiz bir anne olması gerekir.

 5- Annenin kurs alacağı şirket ile herhangi bir yakınlık bağının olmaması gerekir. Ayrıca bu uygulamadan yararlanmak için annenin emekli olmaması da gerekir. Çünkü anne projesi özellikle genç ve aktif kadınların iş hayatına dahil olması amacıyla oluşturulmuştur.

 Anne Projesine Nasıl Başvurulur?

 Peki anne projesine nasıl başvurulur? Açıklamalarda belirtildiği üzere gerekli koşullar dikkate alınarak anneler İŞKUR il müdürlüğüne başvuruda bulunarak bu programdan yararlanabilir. Sizler için anne projesi nedir? Anne projesine nasıl başvurulur? Sorularına yönelik en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir