Siber Saldırı Türleri

Siber saldırı türleri nelerdir? Siber güvenlik, internete bağlı cihazları, ağları ve verileri yetkisiz erişimden ve suç amaçlı kullanımdan korumak için alınan önlemleri ifade eder. Ek olarak, siber güvenlik, tüm yaşam döngüsü boyunca verilerin bütünlüğünü, gizliliğini ve kullanılabilirliğini sağlar. Siber güvenlik, hem yazılım hem de donanımın yanı sıra internetteki bilgiler için de geçerlidir. Kişisel bilgilerden karmaşık hükümet sistemlerine kadar her şeyi korumak için kullanılır.

Siber Saldırı Türleri

Siber saldırıların bireyler, işletmeler ve devlet kurumları üzerinde parasal kayıp, kimlik hırsızlığı ve itibar hasarı dahil olmak üzere geniş kapsamlı etkileri olabilir. Saldırı için kullanılan yönteme göre sınıflandırılırlar. Birçok siber saldırı türü olsa da en yaygın olanları şunlardır;

E-dolandırıcılık

Kimlik avı, saygın bir kaynaktan gönderilen bir e-posta veya metin göründüğünde gerçekleşir. Kimlik avının amacı, alıcıyı kredi kartı bilgileri, wifi şifre kırma ve oturum açma kimlik bilgileri gibi hassas bilgileri paylaşması veya kurbanın makinesine kötü amaçlı yazılım yüklemesi için kandırmaktır. Kimlik avı, tüketicilere yönelik en yaygın saldırılardan bir tanesidir.

Dağıtılmış Ağ Saldırıları

Dağıtılmış Ağ Saldırıları (DDoS) saldırıları benzerdir, ancak saldırı birden çok uzak makineden gelir. Peki DDOS nedir? Bu saldırılar, DoS saldırılarından çok daha hızlı ve daha fazla trafikle dağıtılabilir, bu nedenle tespit edilmeleri genellikle DoS saldırılarından daha zordur.

Cihazlarla izlenebilen bir sistem olan scada nedir veya bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlardan biri olan arduino nedir gibi sorular hakkında bilgi almak isterseniz https://millisiberguvenlik.com/ sitesine göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir