Saç Egzamasıyla Nasıl Mücadele Edilir?

Saçta oluşan bu kaşıntı, pullanma, dökülme ve lezyonlar kişinin gündelik hayatını da oldukça olumsuz etkileyen etkenlerdendir. Saç egzamasıyla etkin bir mücadelede ilk izlenecek adımlardan birisi, kimyasal bazlı ürünleri saç derisinden uzak tutmak. Saç derisi zaten yaralar ve kanamalar içerisindeyken özellikle kimyasal bazlı saç bakım ve onarım kremleri ve şampuanlar saç derisinden uzak tutulmalıdır. Bu ürünler saç derisindeki yaraları tetikleyerek daha fazla kaşıntılara ve kanamalara sebebiyet verebilir. Ayrıca günümüzde el egzaması gibi farklı çeşitler de vardır.

Saç Egzamasıyla Nasıl Mücadele Edilir?

Saçlarınızı aşırı derecede sıcak suyla yıkamamalısınız. Aşırı sıcakta yıkanan saç derileri sıcaklıktan dolayı tahriş olacak ve saç egzamasının iyileşmesini oldukça olumsuz etkileyecektir. Saç egzamasıyla etkili bir mücadele için saçları aşırı sıcak suyla yıkamamalısınız. Yeterli ılıklıktaki suyla yıkamanız hem saç derinizi rahatlatacak hem de saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Saç derisine aşırı derecede bir baskı ve kaşıma saç deriniz kaşındığı için saçınızı sert bir tarakla taramanız ve saçınızı sert bir şekilde kaşımanız da saç derisinin iyileşmesini olumsuz etkileyen etkenlerdendir. Hatta egzamanın yayılmasına da sebebiyet verebilecek bir etkendir. Saç derinizin daha sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için saç derinize daha sağlıklı bakmanız gerekecektir.

 Özellikle belirli bir süre saç egzamasıyla etkin bir mücadele etmek istiyorsanız. Beslenme düzeninize dikkat etmeniz de oldukça önemlidir. Beslenme düzeninin bile egzama üzerinde etkili bir yararı vardır.

https://www.cildiyehekimi.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir