Patenti Alınabilen Buluşlar Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Patenti alınabilen buluşlar hangi özelliklere sahip olmalı? Patent, buluş sahiplerinin buluşu belirli bir süre içerisinde üretmesi, kullanması, satması veya ithal etmesi gibi çeşitli haklarına sahip olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Bilimsel veya teknik bir buluşu kullanma haklarının kime ait olduğunu gösteren bir belgede diyebiliriz. Ülkemizde patent belgesini vermeye yetkili olan tek kurum Türk Patent ve Marka Kurumu olmaktadır. Patent belgesine başvurudan itibaren 20 yıl süre ile koruma sağlanmaktadır.

Patent belgesini alan buluş sahipleri buluşunu diledikleri gibi pazarlayabilir, satabilir, çoğaltabilir ve bu alanda ayrıcalıkları bulunmaktadır. Araçlardan makinalara, kimyasal bazlı bileşenlerden çeşitli aygıtlara kadar birçok buluş patent belgesi tarafından koruma altına alınır. Ancak her buluş Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patentlenmemektedir. Buluşların belirli kriterlere uygun olması ve bununla birlikte bazı hususları taşıyor olması gerekir. Patent tescil, marka tescil konularında günümüzde hizmet veren çok sayıda kuruluş bulunmaktadır.

Patenti Alınabilen Buluşlar Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

İlk önce aranan kriter buluşun yeni olmasıdır. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yeni olması öncelik koşuldur. Örnek vermek gerekirse buluşu yapılmış bir ürün üzerinde küçük birkaç tasarım değişikliği yaparak yeniden patent kapsamına alınması mümkün değildir. Çünkü Türk Patent ve Marka Kurumu kriterine göre buluşlarda mevcut olan teknik durumların aşılmış olması gerekir. Ayrıca herhangi bir dalda sanayiye uygulanma nitelikte olması Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından aranan bir özelliktir. Sanayiye uygulanamayan veya üretimleri yapılamayan bir buluş patent kapsamına girmemektedir.

Eğer patent başvurusu yapacaksanız bilgi ve güvenilir firmalarla iletişime geçmeniz gerekir. Bunun için Efor Patent firmasını tercih edebilirsiniz. Efor Patent firması patent hakkında her türlü bilgiyi sizlere aktaracaktır. Daha fazla bilgi için Efor Patentsitesine göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir