Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatronik mühendisliği

Mekatronik mühendisliği nedir? Bu makalede sizlere Mekatronik Mühendisliği hakkında bilgiler vereceğim.  Okumakta olduğunuz bu makaleyi bitirdiğinizde kafanızda bu branşın isminin nereden geldiğini ve bu branşın hangi dallarla bağlantılı olduğunu kavrayacaksınız.

Kısaca Mekatronik kelimesinin nereden geldiğine değinelim. Mekatronik kelimesi makine ve elektrik kelimelerinin uygun bir biçimde birleştirilmiş halidir. Bu kelimeyi ilk kullanan kişi bir Japon elektrik firması olan Yasukawa’dan bir mühendistir. Mekatronik kelimesi ayrı zamanda Avrupa ve Amerika kıtalarında da uzun zamandır kullanılmaktadır ve gün geçtikçe daha da çok bilinmektedir.

 Mekatronik Mühendisliğimakine elektrik ve yazılım mühendisliğinin bir araya getirilerek oluşturulduğu bir daldır. Böyle bir birleşimin temel amacı ise zaten var olan makine ve elektrik ortaklığında yazılım ve programlamayı da katarak akıllı nesneler tasarlamak ve üretmektir. Ayrıca bir Mekatronik Mühendisi makineelektrik ve yazılım dallarından istediğine yoğunlaşabilir ve ilgisine yönelik projelere yönelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir