İngilizce Öğrenmede Gramerin Önemi Nedir?

İngilizce öğrenmede gramerin önemi nedir? Ülkemizde İngilizce öğrenirken gramere verilen önemi fark etmişsinizdir. Bütün konuların ayrıntılarıyla öğrenilmesi konuşmanın ön koşulu olarak görülüyor. Hatta gramer konularını tamamlamamış veya detayları hatırlayamamış öğrenciler konuşmaya cesaret dahi edemiyor. Peki gramer gerçekten bu kadar önemli mi?

İngilizce Öğrenmede Gramerin Önemi Nedir?

Gelelim asıl sorumuza. İngilizce öğrenmede gramerin önemi nedir? Gramer öğrenimi özellikle okuma ve yazma için elbette önem taşıyor. Fakat asla öncelik taşımıyor. Belki temel olarak öğrenimi İngilizce çalışmalarında yardımcı olabilir fakat detaylı bir şekilde gramere öncelik vermek büyük bir hata.

Gramer konularından bıkmış ve detaylardan şikayetçi olarak umutsuzluğa düşmüşseniz sizlere bir örnek ile gramerin aslında insanın dil öğrenim metoduna aykırı olduğunu göstereyim.

Bir yabancıya Türkçe öğrettiğimizi varsayalım.

“gelebiliyorsanız” şart kipini ele alalım.                                                                                                                                gel-e-bilmek-yor-ise-nız                                                                                                                                            “gel” fiilimiz, “-ebilmek” olasılık veya beceri anlamı katmak için kullandığımız ek, “-yor” şimdiki zaman belirtme ekimiz, “-ise” ile şart belirtiyoruz, “-nız” ise ikinci çoğul kişi ekimiz. Ama “gelebilmekyoriseniz” şeklinde bir kelime oluşturursak okumak zor olacaktır bu yüzden ses olaylarımızı ve düşen, türeyen kelimelerimizi bilmemiz gerekiyor ki kelimeyi “gelebiliyorsanız” şeklinde kurabilelim.

Bu anlatım size saçma gelmiş olabilir. Ama unutmamak gerek ki bizim “neden bazı fiiller ekler alırken bazıları düzensiz türüyor” tarzı sorularımız da İngilizce ana dilli insanlara saçma gelecektir. Aynı şekilde bizim karışık bulduğumuz ve bizi İngilizce’den soğutan ayrıntılar da bu şekildedir. Emin olun ki yukarıdaki anlatım Türkçe öğrenen birine yapılsa onu da Türkçe’den soğuturdu.

Biz şuan Türkçe konuşabiliyoruz. Ve bu becerimiz geliştiğinde yani ilkokulda gramer öğrenmeye başlıyoruz. Daha sonra konularımız zorlaşıyor. Hatta çözemeyeceğimiz dil bilgisi soruları okul hayatımızda başımıza bela oluyor. Düşünün daha siz bebekken bunlar anlatılsaydı?

Burada bebek olmadığımız ve belli bir dili edindiğimiz varsayılarak İngilizce öğreniminin gramer ile eş olarak ilerletilmesi fikri saçma olmayacaktır. Ama bu durumda bile bu gramerin sıkmayacak ve ayrıntılarıyla boğuşturmayacak şekilde genel tutulması önemlidir.

Ankara İngilizce Kursu

Eğer Ankara’da dil öğrenmek isterseniz, Ankara İngilizce kursu active-languages.com ile iletişime geçebilirsiniz. Kendileri Ankara dil kursu olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Gramer, dil öğrenmektir. Sen yazı yazarken veya okurken belki bir miktar buna ihtiyaç duyarsın. Ama konuşurken bu geçerli değildir. Konuşmak için dili edinmek gerekir. Dili öğrenen biri karşısındaki bir İngilizi anlayamazken; dili edinen biri onu anlayabilir. Onunla iletişim kurabilir. Dil de zaten bu amaçla vardır. İletişim kurmak için. Ama akademik bir İngilizce’ye ihtiyaç duyuyorsanız; dili edindikten sonra gramer öğrenmeniz gerekir.

Başlangıçta da dediğim gibi; gramer ilk aşama değil, son aşamadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir