Enerji Sektörü Nedir?

Enerji sektörü nedir? Enerji, hayatımızda iç içe olduğumuz bir kavramdır. Bu konu, ülkeleri ve bireyleri son derece ilgilendirmektedir. Ülkelerin enerji kullanımı hızla artmaya başlaması ile birlikte yeni enerji tasarruflarının bulunması kaçınılmaz olmaktadır. Enerji sektörel bazda ülkelerin gelişimi ve refah seviyesi için oldukça önem arz etmektedir.

Enerji Hakkında Bilgiler

 Enerjinin bizim için önemi oldukça fazla olmakla birlikte enerji olmadan elektrik üretilememektedir. Enerji bizlere teknolojik açıdan gelişmemizde büyük katkılar sağlamaktadır. Artan enerji talebi ile birlikte ülkeler kendilerine bir plan yaparak bazı enerji tasarrufu uygulamalarını hayata geçirmeye başlamıştır. Enerji aslında tanım olarak bir cismin veya cisimlerin iş yapabilme yeteneği olarak tanımlanmaktadır.

 Bir cismin sabit bir konumu var ise buna biz potansiyel enerji diyebiliriz. Eğer cisimlerin belli bir hızları varsa bu enerji türüne ise kinetik enerji denilmektedir. Cisimler belli bir ısı ve enerjiye sahip olduklarında bu cisimlere ısı enerjisi denilmektedir. Dünya şuanda enerji ihtiyaçlarının birçoğunu fosil yakıtlardan tüketmektedir.

Enerji Sektörü Nedir?

Ancak fosil yakıtlar bir zaman sonra bitebilir ve tükenebilirler. Bu gibi durumlar olmaması için enerji tasarrufu ve enerji sektörüne fazlasıyla önem verilmektedir. Günümüzde enerjiden tasarruf edebilmek için gemilerde ve araçlarda güneş enerjisine geçmek için çalışmalar başlatılmaktadır. Hatta bazı gemiler güneş enerjisi ile seyretmeye başlandı.

 Enerji Sektörü Nedir?

 Enerji sektörü denildiğinde akla gelen ilk tasarruf kelimesidir. Enerji sektörü günümüzde ülkelerin gelişmesi ve teknolojinin yeni bir boyut kazanabilmesi için oldukça önem arz etmektedir. Elektrik ve enerji günümüz yaşamında bizlerin vazgeçilmezi haline gelmektedir.

Enerji ülkelerin özellikle refah seviyesini arttırdığı için yeni terimler ortaya çıkararak enerji sektörünü ortaya atmıştır. Enerji sektörü ülkelerden girdi alabilmekle birlikte çıktıları almamaktadır. Elektrik ve enerji günümüzde nihai bir mal olarak görülmediği için enerji sektörü yeni bir adım atarak tasarruf planları yapmaya başlamaktadır.

Enerjinin üretilebilmesi için çok büyük miktarlara ve geniş alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Enerjinin tasarrufu için günümüzde sektörel bazda güneş panelleri ve rüzgar gülleri aktif olarak kullanılsa da enerjiye ihtiyaç günden güne artmaktadır. Enerji sektörünün asıl amacı ani enerji kesintilerinde bile yedek depo ile enerjiyi tekrar yerine koymaktır.

 Enerji Kaynakları

 Enerji kaynakları 2 ana başlığa ayrılmaktadır.

 Klasik enerji kaynakları; Kömür, petrol ve doğalgaz gibi tükenebilir enerji kaynakları.

 Yenilebilir Enerji Kaynakları; Rüzgar, dalga ve jeotermal enerji kaynakları.

 Olmak üzere 2 ana başlığı vardır.

Enerji sektörü nedir? Enerji kaynakları nelerdir? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir