Avukatların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Avukatların görev ve sorumlulukları nelerdir? Avukatlık, yargı önünde; tüzel veya gerçek kişilerin haklarını savunan, yasa ve hukuk işlerinde yol gösterici nitelikleri taşıyan kişilere verilen mesleki unvandır. Avukatlık mesleği, hukuk öğrenimleri görmüş, avukatlık stajlarını gerçekleştirmiş ve yasaların gerektirdiği koşulları taşıyanlar tarafından icra edilmektedir.

Boşanma Avukatı Kimdir?

Boşanma davası avukatı, aile hukukunu kapsayan boşanma davası alanında uzmanlaşmış avukatlardır. Boşanma davaları, aile hukuku kapsamında ele alınmaktadır, ancak boşanma süreçleri hakkında bilgilere sahip olan avukatlar, boşanma avukatı olarak da nitelendirilmektedir. Neredeyse her ilde bir boşanma avukatı bulunur. Samsun boşanma avukatı gibi…

İş Davası Avukatı

İş hukuku anlaşmazlıkları yaşanan problemleri çözmek için düzenlenmiş yasaların bütünüdür. Bu anlaşmazlıklar çözüme kavuşturmak için iş davası avukatı süreçleri yönetmektedir. İş hukuku alanlarında açılan davalar genelde şu şekildedir;

  • İşçilerin maaşı, ihbar ve kıdem tazminat anlaşmazlıkları
  • İşe iadesi davaları
  • İş kazalarından sonra destek konusunda yaşanılan anlaşmazlıklar
  • Yurtdışı çalışmalarının belirlenmesi ve borçlanmaları
  • Yurtdışı işe giriş tarihlerinin belirlenmesi ve Türkiye’de geçerli olması için açılacak davalar.

Her ilde bir iş davası avukatı bulmak genellikle mümkün oluyor. Samsun iş davası avukatı da bunlardan bir tanesidir.

Ceza Davası Avukatı

Ceza davası avukatı, başlıca Ceza Muhakemesi Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve ceza hukuku mevzuatları hakkında bilgilere sahiptir. Bu konuda yetkisi ve yeterliliği bulunan avukatlara denir. Ceza avukatlarının görevleri ceza hukuku alanında suç iddiası sırasında devreye girmek, kovuşturma ve soruşturma süreçlerini sanığa, şüpheliye veya şikayetçiye hukuki destek sağlamaktadır. Bu avukatlara bir örnek Samsun ceza davası avukatı şeklindedir.

Hukuki destekleri ile birlikte savcılık ve mahkemeleri temsil etme yetkilerine de sahiptir. Ceza avukatları soruşma süreçlerini etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için taraflara hukuki destekler sağlamaktadır. Ayrıca hukuk danışmanlığı hizmetleri de vermektedir. Bu süreçlerde ceza avukatı; delillerin hazırlanması, toplanmasını üstlenir.

Avukatların görev ve sorumlulukları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir