Aralıklı Oruç Diyeti Sağlıklı mıdır

Aralıklı oruç diyeti nedir? Aralıklı oruç bir diyetten ziyade bir beslenme biçimidir. Asıl yaptığı şey size kilo almak vermekten ziyade bir beslenme düzenine tabi tutmasıdır. Beslenme ve aç kalma aralıklarınızı düzenleyerek yediklerinizden çok, ne zaman yediğinizle ilgilenecektir.

Aralıklı oruç dediğinizde bazı insanlar 2 öğün beslenme olarak biliyor bunu. Durum aslında böyle değildir. Aralıklı oruç sizin aç kalma periyodlarınızda vücudunuzu otofajiye sokmanızdan ibarettir. Otofaji aslında kelime anlamıyla kendi kendini yemek anlamına gelir. Tıpta bunu vücudun kendi hücre içi organellerini, depolarındaki yağları, gereksiz biriken damar yağları hatta kansere dönüşen hücreleri parçalayıp yediği bir döneme sokmaktır. Bunun çeşitlerini yazımızın devamında anlatacağız.

Aralıklı Oruç Diyeti Sağlıklı mıdır?

Aralıklı oruç insanın doğasında aslında sağlıklı beslendiğinde fark etmeden eriştiği bir beslenme düzenidir. Bu sizi zorlamaz. Karbonhidrat temelli yemediğiniz için çabuk acıkmazsınız ve bu yüzden kan şekeriniz düzensiz olmaz. Bu sizin şişkinlik hazımsızlık problemlerinizi çözer.

Diyabete çok iyi gelir çünkü diyabet dediğiniz şey vücudun aldığı besine olan tepkisizliğidir. Bu tepkisizliği kötü kokan bir odaya girince alışmanız gibi düşünebilirsiniz. Sürekli yediğinizde vücut besine tepki vermez ve iyileşemezsiniz. Metabolizmayı düzenler hormon dengenizi düzenler. Yine de tansiyon ve şeker hastası insanların bunu bir hekim kontrolünde olmadan yapmamasını öneririz. Ankara diyet yemek sitesi üzerinden daha çok bilgi edinebilirsiniz.

https://diyetkapimagelsin.com/if-diyeti/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir